Ченстохова і замок в Ольштине 14.05.23

Подорож із Стараховіц і Кельц 

Ченстохова - духовна столиця Польщі і замок в Ольштині

Кожен народ має такі місця, які є символом душі цього народу. Для поляків одним із таких сакральних місць була, є і буде Ясна гора в місті Ченстохова. Саме тут зберігається знаменита Чорна Мадонна – образ, на поклоніння до якого щороку приходять мільйони католиків із Польщі, Чехії, України та багатьох інших країн Європи. 


Місто Ченстохова, яке знаходиться на півночі Сілезького воєводства, приваблює, з року в рік, безліч паломників, а також, це дуже значний туристичний об'єкт. Розташований на західній околиці міста монастир, що зветься «Ясна Гура», на певному етапі історії країни став справжнім символом єдності польського народу, продемонструвавши дивовижну стійкість у боротьбі зі шведськими окупантами, за часів найважчого часу Речі Посполитої, яка, з легкістю, сьогодні називають «Потоп»



Історія цього монастиря починається далекого 1382 року, коли князь Владислав Опольчик запросив кількох ченців паулінів з Угорщини, щоб вони просували справу поширення християнства на польських землях. До заснованого нового монастиря, зусиллями того ж князя, було перенесено ікону Божої Матері з Белза, міста, яке сьогодні знаходиться в Україні, на Львівщині. Сьогодні це один із найшанованіших образів у світі. Причому, шанованих як католиками, так і православними!



У 1655 році, коли шведська армія успішно розвивала наступ по всіх територіях Польського королівства, а сам король Ян Казимир Ваза втік з країни, настоятель монастиря Августин Кордецький прийняв рішення чинити опір загарбникам. Довгий час захисники монастиря успішно відбивали атаки вищих шведських сил, подаючи приклад іншим польським гарнізонам, як треба захищати свою землю. У результаті шведам довелося відступити. А Ясна Гура стала символом польського опору у найважчі часи.



Через 300 років, 1956 року, після арешту польською комуністичною владою кардинала Стефана Вишинського, мільйон поляків зібрався в Ченстохові, щоб спільно помолитися про його звільнення. Налякані масовістю акції, влада Польської Народної Республіки звільнила кардинала.



Розташований на пагорбі, висотою близько 300 метрів, монастир сьогодні приваблює величезну кількість туристів з усієї країни та з-за кордону. Але ще більше сюди приходить паломників, які приїжджають у сусідні з Ченстохова міста, щоб пішки пройти шлях до священного, для кожного поляка, місця. П'ять разів цей монастир приймав Папу Яна Павла Другого і ще раз тут був Папа Франциск.



Монастир є справжньою фортецею, в якій досі збереглися чотири бастіони. Домінує над усім комплексом, та й над усім містом, дзвіниця, висотою 106 метрів, яка була збудована у 1906 році. Однак, найбільш сакральним місцем комплексу є Капела Чудового Образу, в якій зберігається образ Ченстоховської Божої Матері, Matki Boskiej Częstochowskiej, як її називають самі поляки.



Вражають уяву інтер'єри Базиліка Ясногорська. Цей величний храм є основним місцем церковних обрядів Ясногірського комплексу.



Крім того, тут є величезна бібліотека, що містить понад 8 тисяч книг та величезну кількість рукописів різних періодів. Стеля будівлі бібліотеки прикрашена розписами італійських майстрів і є справжнім витвором мистецтва. Не менш цікаві розписи прикрашають і Зал Лицарів. Ці розписи розповідають про події, які довелося пережити монастирю протягом свого існування. Саме тут відбуваються збори єпископів монастиря.



Кожна людина, яка цікавиться історією Польщі і для якої важливо зрозуміти, чим живе душа польського народу, зобов'язана хоча б один раз у житті відвідати цей комплекс. А ті, для кого Образ Ченстоховської Божої Матері має сакральне значення, швидше за все, вже знають про цей величний монастир, який так багато означає для самого духу польської нації.


Замок в Ольштині


Руїни замку належать до системи так званих Орлиних Гнізд.




Перша згадка про Ольштинський замок, щоправда як про замок у Пшемиловицях, датується 1306 роком і стосується подій, що відбулися у 1294 році. Утім, найбільш ймовірно, що замок існував і раніше. Гіпотезу про походження замка з XIII століття було підтверджено дослідженнями, проведеними в 2010 році доктором Чеславом Гадамиком.

У 1349 році було згадано Зджишка, ольштинського бурграфа. Замок, на місці сторожової вежі, у XIV столітті збудував Казимир Великий, перетворивши його у один із найбільш укріплених замків на сілезько-малопольському прикордонні. За часів його правління в замку був ув'язнений та засуджений до голодної смерті за організацію змови проти короля познанський воєвода Мачко Боркович. Згідно з легендами, стогін, брязкіт кайданів та завивання духу воєводи чутно в околицях замка донині.

У 1370 році король Людовик Угорський передав Ольштин із Велунською землею у лен своєму кузену, опольському князю Владиславу Опольському за підтримку своїх династичних планів. У 1391 році Владислав Ягайло захопив замок після трьохденної облоги та повернув його до польської корони. У 1406 році поселення біля замка, яке у той час називалося Ольштинком стало резиденцією староства. У 1488 році Казимир IV Ягеллончик надав йому міські права.

У XV столітті постав так званий нижній замок, який, ймовірно, був розширений у наступному столітті. У XV столітті замок відіграв значну роль у відбитті нападів сілезьких князів. У той час замок було розбудовано, потім кілька разів перебудовано через руйнування мурів внаслідок зсуву скель. У 1552 році Ольштин отримав привілей проведення ринків та ярмарок. Однак місто не розвинулося через те, що знаходилося безплідному, піщаному ґрунті далеко від торгових шляхів.




Оборона Ольштина у 1587 році. Картина Казиміра Алхимовича
У 1587 році замок зазнав нападу австрійських військ ерцгерцога Максиміліана, претендента на польський престол. Замковою залогою у той час керував староста Каспер Карлінський. Його кількарічного сина було викрадено разом з нянькою та виставлено під замок на першу лінію вогню. Принісши у пожертву життя сина, староста успішно захистив замок. Ця подія знайшла відображення у творчості Владислава Сирокомлі та Александра Фредри.

Під час облоги замок зазнав сильних пошкоджень, а його відбудовою керував черговий староста Йоахим Очеський. Після його смерті, замок почав занепадати, оскільки староста Миколай Вольський, який виконував свої обов'язки з 1613 року, не дбав про нього, зосереджуючись на утриманні резиденції в Кшепіцях. Вже під час люстрації 1631 року будівля була сильно зруйнованою.

Під час шведського потопу, у жовтні 1655 року частина шведських сил, які йшли на Ченстохову, напала на замок, після короткої облоги здобула його та зруйнувала. Після війни замок був непридатною для життя руїною, а зважаючи на розвиток артилерії замки старого типу втратили своє оборонне значення. У той час у замку здійснював роботи королівський фортифікатор Кшиштоф Мерошевський, але їхній ефект був незначним, до того ж врешті-решт від відбудови замку відмовилися через значні кошти, які були для цього необхідні. Під час будівництва парафіяльного костелу у 1722—1726 роках значні фрагменти нижніх частин замку було розібрано. Ольштинське староство існувало до кінця XVIII століття.

У XIX столітті селяни поступово розбирали замок на будівельні матеріали.


✔ Виїжджаємо із Стараховіц приблизно о 08:00 повертаємося приблизно о 20:30
(забираємо і привозимо від і до місця проживання)

✔ Вартість подорожі : 140 злотих дорослий і 100 злотих діти до 18 років

✔ Передплата : 50 злотих від особи
(повернення 100% коштів при відмові від подорожі не менш ніж за 5 діб)



План поїздки:

08:00 - 11:00 дорога до замку в Ольштині

11:00 - 13:00 відвідування і відпочинок в Ольштині
(можна взяти з собою канапки, або поїсти в кафетерію біля замку)

13:00 - 13:30 дорога до Ясної гури в Ченстохова

13:30 - 17:30 самостійний відпочинок в Ченстохова

17:30 - 20:30 дорога додому


До вартості входить:

✔ Трансфер мінівеном групою до 9 осіб


Додаткові витрати:

✔ Вхід до руїн замку в Ольштині (приблизно 20 злотих дорослий)

✔ Вхід до музеїв в Ченстохова (за бажанням)

✔ Сувеніри, обід

Контактний номер телефону:

+48 662 944 297

дзвоніть або пишіть в Viber, Telegram, WhatsApp


Приєднуйтесь до каналу Viber